Zespół Fundacji Court Watch Polska zaprasza na XIV Konferencję naszej Fundacji, która odbędzie się w piątek, 20 września 2024 roku, w godzinach 11:00 – 16:30 w Hotelu Filmar przy ul. Grudziądzkiej 39/43 w Toruniu oraz wirtualnie, na platformie YouTube.

Konferencja stanowi wyjątkową okazję do uczestnictwa w merytorycznych dyskusjach na temat aktualnych wyzwań i możliwości polskiego systemu sądownictwa, a także do nawiązania wartościowych kontaktów w gronie ekspertów.

Tegoroczna edycja odbędzie się w formule hybrydowej, co umożliwia udział zarówno stacjonarny, jak i online. Liczba miejsc stacjonarnych jest jednak ograniczona, dlatego zachęcamy do jak najszybszej rejestracji. Udział w konferencji jest bezpłatny, a na terenie hotelu Filmar zapewniamy bezpłatny parking dla uczestników na monitorowanym parkingu.

Rejestracja, program wydarzenia oraz szczegółowe informacje publikujemy TUTAJ.

Program konferencji obejmuje szereg interesujących punktów, w tym:

  • prezentację najważniejszych wniosków z nowego raportu Obywatelskiego Monitoringu Sądów,
  • wystąpienie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Arkadiusza Myrchy,
  • panel dyskusyjny dotyczący pokolenia Z w sądownictwie,
  • debatę oksfordzką, podczas której zmierzymy się z pytaniem, czy zmiany w KPK są konieczne, by Polska przestała przegrywać sprawy przed ETPCz.

Dlaczego warto wziąć udział?

  1. Sędziowie: konferencja to unikalna okazja do wymiany doświadczeń oraz refleksji nad aktualnymi problemami w pracy sądu, w tym zagadnieniami związanymi z tymczasowym aresztowaniem, współpracą z młodym pokoleniem, wyzwaniami technologicznymi.
  2. Kadra zarządzająca sądów: udział pozwoli lepiej zrozumieć wyzwania organizacyjne i proceduralne, z jakimi zmaga się sądownictwo oraz poznać innowacyjne rozwiązania i dobre praktyki.
  3. Studenci i młodzi prawnicy: to niepowtarzalna szansa na zdobycie wiedzy od doświadczonych praktyków, a także nawiązywanie kontaktów, które mogą być kluczowe w rozwoju kariery zawodowej. To także miejsce, na wyrażenie swojego zdania i podzielenie się pierwszym doświadczeniem z wymiarem sprawiedliwości.
  4. Przedstawiciele organizacji pozarządowych i aktywni obywatele: konferencja jest idealnym miejscem do pogłębienia wiedzy na temat praw obywatelskich oraz zaangażowania się w dyskusje na temat przyszłości polskiego wymiaru sprawiedliwości. Chcemy usłyszeć Wasz głos w panelach i kuluarach – nic o Was, bez Was!
  5. Media: uczestnictwo umożliwia pozyskanie cennych informacji, które mogą stać się podstawą publikacji na temat kluczowych problemów sądownictwa w Polsce. W sprawie akredytacji i organizacji przestrzeni na rozmowę z ekspertem, proszę o kontakt w odpowiedzi na tego maila.

XIV Konferencję otwieramy hasłem: „(Na) co czeka wymiar sprawiedliwości? demografia, kultura, technologie – szanse i wyzwania, o których się nie mówi”. Wierzymy, że podczas wydarzenia, podobnie jak i w poprzednich latach, zgromadzimy przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości oraz NGO, szerokie grono akademickie, sympatyków prawa, studentów, media oraz aktywnych obywateli-wolontariuszy.

Chcemy, aby to wydarzenie było platformą do wymiany poglądów, refleksji oraz prezentacji najnowszych badań i rozwiązań w obszarze wymiaru sprawiedliwości.

Zachęcamy do uczestnictwa i rejestracji, aby wspólnie zastanowić się nad przyszłością polskiego systemu sądownictwa oraz znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące jego reformy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół Fundacji Court Watch Polska