Zaproszenie do badania – wywiady eksperckie
Szanowni Państwo,
jestem doktorantką Międzydziedzinowej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach której piszę doktorat poświęcony sytuacji małoletnich cudzoziemców bez opieki w Polsce.
Jedną z części badań, które prowadzę w ramach doktoratu, są wywiady eksperckie z osobami, które pracowały i pracują z małoletnimi bez opieki na różnych etapach i pobytu w Polsce – w tym z osobami, które pełniły funkcje ich kuratorów i opiekunów prawnych. W związku z tym, zwracam się do Państwa z prośbą o przekazanie mojego zaproszenia do badania do należących do Państwa Izby adwokatów, ponieważ wśród nich mogą być osoby, które taką funkcję sprawowały i mogłyby być chętne aby ze mną porozmawiać.
Wywiad zająłby maksymalnie 1,5 godziny i może być przeprowadzony online lub osobiście. Zapewniam anonimowość moim ewentualnym rozmówcom – zgodnie ze standardami instytucji w ramach, których przygotowuję doktorat (UW i INP PAN), co potwierdza pozytywna opinia Komisji Rektorskiej ds. Etyki UW dotycząca mojego projektu.
Chętnie udzielę wszelkich dodatkowych informacji w odpowiedzi na maila albo telefonicznie. Załączam również rozbudowaną informację o badaniu.
Mój doktorat realizuję w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, pod opieką dr hab. Marty Rakoczy oraz dra hab. Witolda Klausa z Instytutu Nauk Prawnych PAN. Ponadto, na realizację doktoratu otrzymałam grant PRELUDIUM z Narodowego Centrum Nauki. Współpracuję również z Interdyscyplinarnym Zespołem Badań nad Dzieciństwem UW.
Będę bardzo wdzięczna za przekazanie dalej zaproszenia – a także za otwartość na rozmowę. Bardzo mi zależy na uchwyceniu w ramach mojej pracy różnych punktów widzenia.
Serdecznie pozdrawiam
Ada Tymińska
Treść załączonej rozbudowanej informacji o badaniu:
“Informacja o badaniu
Szczególna wrażliwość a negocjowanie sprawczości. Małoletni cudzoziemcy bez opieki w Polsce w perspektywie nowych studiów nad dzieciństwem
Do badania zapraszam osoby stykające się w swojej pracy lub działalności społecznej z małoletnimi cudzoziemcami bez opieki – czyli osobami poniżej 18-ego roku życia, które ubiegają się o ochronę międzynarodową, a które przebywają w Polsce bez rodziców lub opiekunów prawnych. Chciałabym lepiej poznać perspektywy osób reprezentujących różne specjalności i porozmawiać o tym, jak wygląda ich praca oraz z jakimi problemami się stykają.
Zanim podejmą Państwo decyzję, proszę o uważne zapoznanie się z poniższym opisem. Dotyczy on tego, na czym będzie polegało badanie i o co będę Państwa prosić. Jeśli coś pozostanie niejasne lub niedoprecyzowane, chętnie odpowiem na wszystkie pytania.
Kto prowadzi badanie?
Nazywam się Ada Tymińska – jestem kulturoznawczynią oraz prawniczką. Badanie jest częścią doktoratu, który przygotowuję w Międzydziedzinowej Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W działalności badawczej interesuje mnie między innymi społeczny wymiar prawa – to, jak „działa” ono w praktyce i jaki wpływ wywiera na życie osób, które muszą go przestrzegać. Jestem też zainteresowana tematem uchodźctwa, pracuję z nim na co dzień w organizacji pozarządowej. Uważam, że jest bardzo niewiele opracowań, które opisują prawo migracyjne z perspektywy osób, które je stosują a także tych, których ono dotyczy – ich codzienności i trudności. Chciałabym to zmienić i dzięki badaniu przedstawić wielogłosową, różnorodną narrację.
Jaki jest cel tego badania?
Celem projektu jest przyjrzenie się sytuacji małoletnich cudzoziemców bez opieki przybywających do Polski. Innymi słowy, chodzi mi o migrantki i migrantów poniżej 18 lat ubiegających się o azyl, którzy podróżują bez rodziców lub innych opiekunów prawnych. Przede wszystkim chciałabym skoncentrować się na ich własnej perspektywie i na tym, jak postrzegają swoją sytuację w kontakcie z procedurą i przepisami prawa. Jednocześnie, uważam, że nie sposób opisać tego tematu nie odwołując się do doświadczenia i wiedzy ekspertów różnych dziedzin zajmujących się nim w swojej pracy lub działalności społecznej. Bardzo zależy mi na zachowaniu różnorodności perspektyw – żeby nie pozwolić żadnej grupie zmonopolizować opowieści i żeby pokazać stanowiska wszystkich zaangażowanych osób.
Na podstawie badań napiszę swój doktorat oraz publikacje naukowe i popularno-naukowe. Będę opowiadać o nich na konferencjach naukowych i, ewentualnie, w mediach. Chciałabym również opublikować na ten temat książkę.
Na czym polega badanie?
Moje badanie będzie polegało na przeprowadzeniu wywiadu pogłębionego – długiej rozmowy. Będę pytała o Państwa pracę lub działalność dotyczącą małoletnich cudzoziemców bez opieki, a także dzieci-uchodźców w ogóle. Mam przygotowany kwestionariusz z podstawowymi pytaniami, ale myślę, że każda rozmowa potoczy się inaczej. Od Państwa będzie zależało, ile będzie trwała, ja będę się dostosowywać.
Wywiad będzie nagrywany na dyktafon, ale przeprowadzam go całkowicie anonimowo. Jeśli w swojej pracy będę Państwa cytować, to zmienię wszystkie dane, które pozwoliłyby na to, żeby zidentyfikować Państwa – lub małoletnich, z którymi Państwo pracowali. Nagranie naszej rozmowy będę przechowywała przez 2 tygodnie. Wykonaną na jego podstawie zanonimizowaną już transkrypcję będę przechowywała 5 lat. Dane będą przechowywane na specjalnie zabezpieczonym komputerze.
Część z Państwa będę prosiła o możliwość prowadzenia obserwacji uczestniczących w czasie wykonywania przez Państwo pracy. Obserwacje będę opisywała w notatkach terenowych. Ta część badania również będzie całkowicie anonimowa.
Kwestie formalne
Udział w badaniu jest całkowicie dobrowolny. Państwa decyzja nie wpłynie w żaden sposób na Państwa relacje z instytucją prowadzącą pytania ani ze mną. Mogą Państwo zrezygnować z udziału w badaniu w każdym momencie i na dowolnym etapie bez podawania przyczyny – nie będzie się to wiązało z żadnymi negatywnymi skutkami. Mogą Państwo również odmówić odpowiedzi na niektóre pytania bez podawania przyczyny.
W razie pytań lub wątpliwości, proszę o kontakt:
Ada Tymińska (prowadząca badania):
dr hab. Witold Klaus (promotor, INP PAN)
witold.klaus@gmail.com
dr hab. Marta Rakoczy (promotorka, IKP UW)
m.rakoczy@uw.edu.pl “