Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do udziału w III Kongresie Praw Obywatelskich, który odbędzie się w dniach 13-14 grudnia br. w Muzeum Historii Żydów Polskich przy ul. Mordechaja Anielewicza 6 w Warszawie. Kongres organizuje Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich we współpracy z Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. Celem Kongresu jest debata o obecnych i przyszłych wyzwaniach w zakresie ochrony praw człowieka i obywatela w Polsce, zagwarantowanych w Konstytucji oraz ratyfikowanych przez nasz kraj traktatach międzynarodowych.

W II Kongresie, który odbył się w dn. 14-15 grudnia ub. roku, udział wzięło ponad 1800 uczestników. Byli wśród nich przedstawiciele świata nauki, organizacji pozarządowych, dziennikarzy, działaczy na rzecz praw człowieka. Konkluzje z dyskusji panelowych, rekomendacje oraz informacje o działaniach po II Kongresie znajdziecie Państwo na stronie www.rpo.gov.pl

Tegoroczne wydarzenie składało się będzie z 50 paneli i warsztatów, podczas których będą poruszane różne tematy z zakresu prawa i życia społecznego. W tym roku dodatkowo zaplanowaliśmy cały szereg aktywności, które będą odbywały się nie tylko w Muzeum POLIN, ale również w przestrzeni miejskiej na warszawskim Muranowie. To sesja porozmawiaj z ekspertem, Żywa Biblioteka, Wioska Praw Człowieka, projekcje filmów o tematyce związanej z prawami człowieka a także wiele innych wydarzeń towarzyszących.

W tym roku Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur odpowiedzialny jest za przygotowanie dwóch paneli. Poniżej przesyłamy informacje szczegółowe:

 1. 13.12.2019 r. (piątek) godzina: od 14:10 do 15:40
  Sesja 10: Opieka psychiatryczna dla dzieci w Polsce – wołanie o pomoc
  miejsce: Muzeum Polin sala konferencyjna B
  paneliści: Barbara Remberk, Jolanta Paruszkiewicz, Agnieszka Sikora, Tomasz Rowiński
  moderuje: Justyna Jóźwiak
  https://www.rpo.gov.pl/pl/content/panel/sesja-10KPO-pomoc-psychiatryczna-dla-dzieci
 2. 14.12.2019 r. godzina: od 13:30 do 15:00
  Sesja 34: Tortury hańbą XXI wieku
  miejsce: Muzeum Polin sala konferencyjna B
  wystąpienie wprowadzające: Artur Ligęska
  paneliści: Vahe Grigoryan, Joseph Hoffmann, Maria Książak, Przemysław Kazimirski.
  moderuje: Marzena Ksel
  https://www.rpo.gov.pl/pl/content/panel/sesja-34KPO-zwalczanie-tortur-w-Polsce

Udział w Kongresie jest bezpłatny. Jedynym warunkiem jest rejestracja uczestników.

Więcej szczegółów znajduje się na portalu: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/kpo.

Serdecznie zapraszamy!