28 czerwca br. w Płocku odbył się Środowiskowy  Konkurs Krasomówczy, w którym udział wzięli laureaci konkursów izbowych z Łodzi, Radomia i Płocka – w sumie siedmiu uczestników.

Konkurs został zorganizowany w jednej z sal Sądu Okręgowego, a uczestnicy występowali w togach.

Pierwszy i jedyny kazus cywilny, na podstawie którego aplikanci przygotowywali swoje wystąpienia, wylosowali: apl. adw. Jakub Szczepański  z Płocka (reprezentował powoda w sprawie o zapłatę) oraz apl. adw. Monika Potera-Nowocień z Radomia (była pełnomocnikiem pozwanej).

Kolejne kazusy dotyczyły spraw karnych i choć stany faktyczne były odmienne, to we wszystkich pojawiało się zabójstwo.

W następnej parze ze stanem faktycznym zmierzyły się na argumenty: apl. adw. Karolina Kołakowska z Łodzi (reprezentująca oskarżycielkę posiłkową, matkę zmarłego chłopaka) i apl. adw. Monika Głogowska z Radomia (reprezentowała oskarżonego o dokonanie zabójstwa).

W kolejnym kazusie apl. adw. Marcin Olejnik (jako pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego) reprezentował ojca zabitego chłopaka, a apl. adw. Michał Małysa z Płocka (broniąc oskarżonego) przekonywał, że zdarzenie miało charakter nieumyślny.

Jako ostatni swoje przemówienie wygłosił apl. adw. Łukasz Andrzejewski z Łodzi, którego przeciwnik procesowy z powodu choroby był nieobecny.

Wystąpienia aplikantów oceniała Komisja w składzie: Przewodniczący adw. Marek Brudnicki (Płock) oraz adw. Krystyna Skolecka-Kona (Łódź), adw. Anna Jastrząb (Radom), adw. Jolanta Tymińska-Góralczyk (Płock) oraz Jacek Mąka – aktor Teatru im. Wiliama Horzycy w Płocku.

Wystąpieniom przysłuchiwała się także publiczność oraz przedstawiciele lokalnych mediów. Wśród zaproszonych gości obecny był adw. Bartosz Tiutiunik – Przewodniczący Komisji ds. szkolenia aplikantów adwokackich w Łodzi.

Wszystkie wystąpienia  poprzedzała krótka informacja o stanie faktycznym zawartym w kazusie prezentowana na przemian przez płockich aplikantów Beatę Jabłońską i Michała Woronieckiego.

Wystąpienia wszystkich uczestników konkursu cechował wysoki poziom merytoryczny, językowa poprawność wypowiedzi i interesująca konstrukcja wygłaszanych przemówień. Ostatecznie Komisja – po naradzie – zdecydowała o przyznaniu pierwszego miejsca apl. adw. Jakubowi Szczepańskiemu, drugie miejsce zajęła jego przeciwniczka procesowa apl. adw. Monika Potera-Nowocień.

Komisja postanowiła wyróżnić apl. adw. Karolinę Kołakowską, która jako jedyna nie posługiwała się przygotowanymi wcześniej notatkami oraz apl. adw. Monikę Głogowską.

Nagrody książkowe dla laureatów ufundowało Wydawnictwo Wolters Kluwer. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali na pamiątkę przewodniki po Płocku.

Konkurs krasomówczy, w którego jury zasiadała adw. Krystyna Skolecka-Kona stał się też okazją do  przybliżenia sylwetki Pani Mecenas najmłodszemu pokoleniu adwokatów i aplikantów. Wręczając kwiaty adw. Krystynie Skoleckiej-Kona, Dziekan ORA w Płocku adw. Joanna Kaczorowska przypomniała, że Pani Mecenas przez wielu określana „matką aplikantów” od lat działa w samorządzie, jest wybitnym prawnikiem, znakomitym mówcą, patronem wielu aplikantów, a w okresie stanu wojennego zaangażowała się w pomoc represjonowanym i była internowana. Wielokrotnie jako obrońca występowała w procesach politycznych, a podczas niedawnej Gali Wolności została odznaczona medalem z okazji 25-lecia odzyskania wolności.

Oprac. adw. Jolanta Tymińska-Góralczyk

Fot. apl. adw. Małgorzata Królewska

 

Konkurs Krasomówczy 1

 

Konkurs Krasomówczy 2

 

 

Konkurs Krasomówczy 3

 

 

Konkurs Krasomówczy 4

 

 

Konkurs Krasomówczy 5

Konkurs Krasomówczy 6

Konkurs Krasomówczy 7

Konkurs Krasomówczy 8

Nadto w dniu 7.06.2014r. odbyło się Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Płocku, podczas którego przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Ziemisław Gintowt wręczył adw. Lidii Malinowskiej i adw. Jolancie Tymińskiej-Góralczyk odznaki Adwokatura Zasłużonym. Następnie odbyło się ślubowanie adwokackie dziesięciu osób – naszych aplikantów adwokackich – po  zdanym egzaminie.

DSCN2728

DSCN2734

DSCN2739

DSCN2743

DSCN2748

DSCN2760

DSCN2756